Protected by Copyscape Online Copyright Protection

Ev asansörü ve engelli asansörü lideri ThyssenKrupp Encasa Türkiye

engelli_asansoruÖzellikle kamusal alanlarda engelli asansörü kullanımıyla ilgili çeşitli sorunlarla karşılaşılabiliyor. Toplumsal yaşam içerisinden bireylerin birbirinin hakkına sahip göstermesi gerekir. Bu konuda ülkemizdeki durum gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında çok parlak sayılmaz. Özellikle trafik kurallarına uyulması bu konudaki en önemli göstergelerden biri sayılır. Gelişmiş bir ülkeyi herhangi bir nedenle ziyaret etmiş ya da oralarda yaşamış herkes çok iyi bilir ki ülkemizin bu konularda katedeceği çok mesafe vardır.

Toplumsal yaşamda bireylerin birbirine saygı göstermesinin diğer bir göstergesi de engelli bireylerin haklarına gösterilen saygıdır. Bu konuda da ülkemiz henüz iyi bir seviyede değildir. Merdiven asansörü kullanımlarına dikkat edersek, ne kastettiğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Engelli bireylere toplumsal hayat içerisinde yasalarla bazı haklar tanınmıştır. Engellilerin otomobil kullanmasını sağlayabilmek için engelli bireyler için üretilmiş özel imalat otomobillerin vergileri daha düşük olur. Engelliler için üretilmiş araçlara otoparklarda özel yer ayrılır. Özellikle alışveriş merkezlerinin otoparklarında bu park yerlerinin haksız yere işgal edildiğine çok defa şahit olmuşuzdur. Hatta zaman zaman bu hareketleri bizzat kendimiz dahi yapmış olabiliriz.

Engelli asansörü kullanımı yine bu konuda önemli bir sorun teşkil etmektedir. Umuma açık kamu ve özel binalarında engelli bireylerin kullanımına tahsis edilmiş asansörleri hiçbir fiziksel engeli bulunmayan kişiler kullanabilmektedir. Bu tavır neresinden bakarsanız bakın kabul edilebilir bir tutum değildir. Zaten ülkemizde engelli bireyler toplumsal hayata yeterince katılamamaktadır. Bunun nedeni engellilere dönük yeterli imkanların bulunmamasıdır. Bu yetersizlikler varken bir de engelliler için hazırlanmış imkanlar fiziksel engelli olmayan bireylerce gasp edildiğinde engelli bireyler için hayat ciddi anlamda zorlaşmaktadır.

Birbirimizin hakkına göstereceğimiz saygı ile aslında kendimize karşı nasıl davranılmasını istediğimizi karşımızdaki insanlara net olarak ifade etmiş oluruz. Hiç kimse birbirine saygı göstermiyorsa o toplumda hayat gerçekten çok zorlaşır. Başkalarının hakkına tecavüz ediyor olsanız dahi, insanların birbirinin hakkına saygı gösterdiği bir topluma göre çok zor bir hayatınız olur. Hele ki bir gün fiziksel  sağlığımızı bir kaza ya da bir hastalık neticesinde kaybedersek haklarımıza gösterilecek saygı bizim için çok daha önemli bir hale gelecektir.

Lütfen ev asansörü, engelli asansörü, engelli park yeri, engelli tuvaleti gibi kullanım alanlarını işgal etmeyelim. Hayat başkalarının hakkını çiğneyince değil, adil paylaşımda bulununca çok daha keyifli bir hale gelecektir.

Related Articles

Yazıyı Paylaş

© 2020 Kadın Girişimci. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie