Protected by Copyscape Online Copyright Protection

Türkiye’de Kadın Girişimciler Artık Öne Çıkıyor

imgres

Garanti Bankası Gn. Md. Yrd. Nafiz Karadere, Türkiye’nin iş hayatında ki genel yapısında erkek istihdamının kadınlara oranla çok yüksek olduğunu analiz ettiklerini ve 2011 yılında TÜİK tarafından yapılan araşatırmaya göre, ülkemizde çalışma potansiyeli bulunan 29 milyon kadından sadece 7 milyon kadarının iş bulabildiğini gösteriyor. Karadere amaçlarının gördükleri bu potansiyeli fırsata dönüştürerek hem kadınların, hem iş gücünün ve ülke ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmak olduğunu belirtiyor.

Kagider yön. Kur. Bşk. Gülden Türkan ülkemizde kadın girişimcilerin zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını, kadın girişimci olmanın bazen aileye hatta eşe rağmen başarmak anlamına geldiğini söylüyor. Amaçlarının toplumsal yargılarımızı bir kenara bırakarak, kadın girişimcilere karşı fikirleri değiştirmek olduğunu ve bu nedenle Yılın Kadın Girişimcileri gibi ödülleri dağıttıklarını Türkiye ekonomisinin daha kadın dostu, daha dinamik, adil ve güçlü olmasının kadınların desteğiyle sağlanacağını belirtti.

PCnet, Ekonomist, Capital gibi dergilerin yayın direktörü olan Rauf Ateş ise Yılın Kadın Girişimcisi yarışmasının  birkaç kişilik kadın girişimciyle başladığını, şu an bu rakamın 6 bin gibi bir rakama ulşatığını açıkladı. Ateş, rakamsal büyümenin yanında bir diğer önemli gelişmenin ise erkeklere yönelik gibi görünen bir çok şirketin kadınlar tarafından açıldığını ve büyük oranda cirolarla bu yarışmaya katıldıklarını belirtti.

Related Articles

Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz

You must be Logged in to post comment.

© 2020 Kadın Girişimci. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie